4 варіанти висушування кави > читай статті на сайті Gemini.ua
Новини
Повернутися

4 варіанти висушування кави

А ви знаєте, як сушиться зелена кава на плантаціях? Існують 4 способи (і їх комбінації). Кожен фермер обирає підходящий саме йому спосіб.

Висушувати зерно після ферментації (або паралельно з нею) необхідно задля досягнення вмісту вологи на рівні 8-12%. Якщо зерно буде вологіше, у ньому вже через пару днів розвиватиметься грибок та інші мікроорганізми, що веде до швидкого псування. Якщо воно буде більш сухим (7% та сухіше), то зерно швидко втрачає свої споживчі якості (смак, аромат, вид, колір, форму), що іноді називається старінням. Зазвичай для вимірювання користуються вологоміром — приладом, численні варіації якого створені спеціально для кавового та іншого зерна.

Правильно висушені зерна зберігають свої якості протягом мінімум 1 року, що дозволяє їх транспортувати по всьому світові (а в герметичних упаковках вони можуть зберігатися кілька років).

1. Африканське ліжко.

Спосіб з’явився найпершим (в Африці, як очевидно з назви) і є сьогодні найпоширенішим. Конструкція — піднесена над землею, часто виготовляється з підручних засобів, дешева, легко монтується та переноситься за потреби. По суті, це настили з дощок, горизонтальна поверхня яких робиться сьогодні з сітки, а перші африканські ліжка збивались просто з цілісних дощок.

На сітку розкладаються зерна шаром завтовшки у 3 см, й залишаються під прямим сонячним промінням на 10-15 днів. Щодня зерно перегортають 1 чи більше разів, щоб воно сушилося рівномірно і не загнивало. Якщо замість сітки використовується просто цілісний настил, зерно сохне довше, але це не рідкість у найбідніших країнах. Замість сітки може використовуватися циновка чи мішковина, а сама сітка може бути капроновою, металевою чи з іншого матеріалу.

Суть такого сушіння в тому, що зерна обдуваються вітрами з усіх боків (і волога відноситься геть). Активний рух повітря є ключем до успішного сушіння. Сонячні промені природнім чином висушують зерно, а часте перегортання робить процес рівномірним.

Якщо йтиме дощ, зерно накривають плівкою, а на ніч (для збереження тепла) та для захисту від комах його можуть накривати прозорою плівкою, мішковиною чи іншим захисним матеріалом.

2. Параболічне ліжко.

Цей різновид процесу сушіння кави є розвитком африканського ліжка. Плівка нагорі, натягнута аркою подібно до теплиці, захищає зерно від опадів та надлишкового сонця, а відсутність боків дозволяє вітру вільно гуляти всередині такого тенту (що дуже важливо, щоб уникнути конденсації вологи).

Конструкція поверхні для висушування аналогічна попередньому варіанту, й перегортати зерно необхідно таким же чином. Перевага параболічного ліжка в тому, що воно дозволяє сушити зерно там, де зазвичай багато опадів, які заважають нормальному висиханню зерна та/або активність сонця занадто висока, така, що воно навіть може спалити зерно.

3. Бетонні патіо.

Ці настили мають рівну поверхню, тому перегортання зерна в них максимально зручне у порівнянні з двома попередніми методами. Правда, обдування вітром відбувається тільки зверху, а тому перегортати може бути потрібно частіше. Зате бетон, який нагрівається вдень, віддає тепло у вечірній час, що висушує зерна навіть коли сонце зайшло.

Захист від дощу тут, як правило, не організовується (хіба що накривати все плівкою), але, напевно, тому такі патіо робляться тільки в місцях із досить сухим кліматом (чи малою кількістю опадів під час сушіння).

4. Механічне сушіння.

З розвитком технологій все більше фермерів вдаються до механічного сушіння. На відміну від усіх натуральних методів, озвучених вище, механічний барабан дозволяє оптимально висушити зерно лише за 2-3 дні. Зерно всередині барабану постійно перемішується, дотримується максимально прийнятна температура у 40-50 °С, а обдування повітрям робиться примусово.

Крім значної економії часу, фермеру ще й немає потреби займати великі площі під зерно, яке висушується. Щоправда, таке обладнання потребує значних інвестицій, а тому доступно лише відносно багатим фермерам та підприємствам. Натомість скорочений час виробничого циклу та знижені трудовитрати на сушіння окупають інвестиції та дозволяють розширення підприємства.

 • Центральний офіс

 • Телефони контакт-центру

  +380 (44) 239-55-88
  +380 (66) 239-55-88
  +380 (63) 239-55-88
  +380 (68) 239-55-88

 • Пошта для зв’язку

  [email protected]

 • Час роботи контакт-центру

  Пн - Пт: 09:00 - 18:00, Сб.Нд. — Вихідні

Зворотній зв'язок-