Історія любові: французи і кава. Кава і Франція

У жителів Франції завжди так: або любов назавжди, або розставання. Ніяких компромісів. Ця теорія стосується і гастрономічних пристрастей французів – визнавши своє захоплення кавою, вони стали споживати його щодня і у величезних кількостях. Єдиний питний конкурент кави у Франції – це вино, але й воно підходить не для всіх подій. За статистикою 85% французів п’ють каву щодня, спживаючи аж 5,5 кг кавових зерен на людину за рік.

А все почалося в далекому 1672 році, коли сицилієць Франческо Проккопіо відкрив свою кав’ярню навпроти театру «Comedie Francaise». Спочатку локація замислювалася як конкурент салонам, де збиралося вище товариство Парижа, але вже скоро кава стала улюбленими ласощами міщан. А через 150 років вчений Рунге виявив шовковисті кристали кофеїну, що містяться в кавових зернах, і напій набув репутації лікувального. Все це призвело до того, що в XXI столітті кожен ранок типового жителя Франції починається з трьох обов’язкових складових: кава, апельсиновий фреш і круасан. Причому, останній люблять пити, вмочивши в чашечку капучино або латте.

Обжарку у Франції вважають за кращу чорну, а готову каву – еспресо. Як і в Італії, французи вважають «еспресо» (espresso) синонімом слова «кава» (café). Втім, іноді вони замовляють міцний напій з невеликою кількістю лікеру, який добре потягувати на терасі вуличного кафе, з сигареткою в руках. Ще французи люблять пити Cafe Allonge (французький брат американо – еспресо з водою) і Double Cafe (він же Допп – подвійний еспресо).

Noisette Cafe (або ж «горішок») – це характеристика кави не до смаку, як ви могли подумати, а за кольором. Горішок робиться за допомогою додавання в еспресо вершків до тих пір, поки напій не стане нагадувати за кольором лісовий горіх. Cafe Creme – та ж сама кава, але вже зі збитими вершками. Традиційні лате і капучино зберігають свій рецепт без будь-яких локальних нововведень. До речі, замовивши в кав’ярні дорогий Cafe Gourmand, очікуйте традиційну чашку еспресо з невеликим десертом або печивом в якості закуски.

Історично так склалося, що Франція сильно вплинула на розвиток світової кавової культури. Коли на початку XVIII століття амстердамський бургомістр подарував кавове дерево Людовику 14, традиція пити каву заполонила країну. Вже через 15 років французи висадили безліч кавових дерев в своїх колоніях, а до кінця XIX століття вони відкрили першу плантацію у В’єтнамі.

Мігранти попереджають, що після переїзду до Франції їм довелося практично забути про чаювання. У всіх закладах і навіть на роботі вам будуть пропонувати чашечку кави і практично ніколи не згадають про чай. Втім, єдина порада, до якою варто прислухатися, напевно, така: завжди замовляйте подвійну каву – французькі чашки для еспресо катастрофічно малі.