Контрабандна кава > читай статті на сайті Gemini.ua
Новини
Повернутися

Контрабандна кава

Якщо кава у світі вирощується та поставляється на експорт так багато та довго, то, здавалося б, у цій сфері всі ланцюжки робочих процесів мають бути вже вивірені та перевивірені 100500 разів. Але у світі існує ще й контрабандний ринок кави, який, виявляється, процвітає. Чому?

Причини для контрабанди кави

 1. Сусідні країни купують дорожче. Яскравий приклад цього ми виклали у наступному підзаголовку статті.
 2. Таку каву можна видати за сертифіковану. Фермерське господарство має сертифікат якості, що підвищує ціну, але немає достатнього врожаю. Чи має невгамовне бажання підвищити доходи на рівному місці, купивши шмурдяк й видавши його за ексклюзивний товар.
 3. Вигідніше продавати за валюту. Контрабандисти можуть купувати каву за тверду валюту, а не за місцеву. Економіки Еквадору чи Сальвадору, наприклад, мають офіційну валюту американський долар. Та закупники звідти й з інших країн розраховують ними, а не місцевими тугриками, які в бідних країнах часто мають курс, який галопує як їжак на спині у гарцюючої кобили.
 4. Невигідний курс закупівлі у великих місцевих підприємств. Це може бути обумовлено негативними економічними обставинами чи жадібністю закупників. Тоді фермеру вигідніше «сходити наліво», ніж дозволити своєму товару згнити чи працювати собі в мінус.
 5. Бажання самого фермера отримати більше за свою працю, не витрачаючи зусиль, які можуть його легально привести до збільшення виручки: сертифікація виробництва, поліпшення процесів, експерименти з ферментацією, пошук прямих покупців-імпортерів…
 6. Потрібно терміново продати. Фермер зібрав більше кави, ніж можуть купити ті, хто купує зазвичай. Ну, не гнити ж їй?

Ефект від контрабанди кави

Сьєрра-Леоне є країною-виробником кави, що стоїть на 43 місці за обсягами у світі. Офіційна статистика каже, що за весь 2019 рік країна виготовила 2160 тон зеленого кавового зерна. За повідомленнями Національної Ради з контролю сільськогосподарського виробництва Сьєрра-Леоне, у 2021 році контрабанда зеленої кави з країни перевищила 90% всього виробництва, а всього було офіційно вироблено не більше 1000 тон.

 Це фактично означає, що у 2021 році фермери країни виростили 10 000 тон зеленої кави, з якої 9 000 було продано нелегально! За повідомленнями місцевої поліції, яка розслідує такі випадки, зерно перевозиться контрабандистами через кордон до Гвінеї, звідки воно осідає на ринках Марокко.

Незважаючи на те, що у 2019 році з Марокко було експортовано всього 331 тонну зерна, воно вважається дуже дорогим. І так само багато коштує на внутрішньому ринку. Марокканці приїжджають до Гвінеї на нелегальні закупівлі, а та, яка офіційно виробляє на рік близько 9,5 тис. тон, просто не має такого обсягу нелегальної пропозиції для марокканців. Тому звертає свій погляд на Сьєрра-Леоне, купуючи зерно там й під виглядом свого перепродуючи марокканцям.

Ось наочний життєвий приклад того, як контрабанда кавового зерна знищує галузь: держава не отримує податків, не веде облік проданого «наліво», не виділяє інвестицій у розвиток індустрії, а самі кавові регіони страждають через низький економічний розвиток.

У таких хитких ланцюжках про якість зерна теж мало хто замислюється. Поки воно «перебігає» кордон та дістається пункту призначення, воно може згнити, набратися сторонніх запахів та вологи, та й взагалі бути низької якості з самого початку. А потім клієнти, які стоять у кінці ланцюжку поставок, отримавши несподівано поганий смак, розчаруються в тому підприємстві, назва якого стоїть у товарно-транспортній накладній чи навіть у цілій країні-виробнику.

 • Центральний офіс

 • Телефони контакт-центру

  +380 (44) 239-55-88
  +380 (66) 239-55-88
  +380 (63) 239-55-88
  +380 (68) 239-55-88

 • Пошта для зв’язку

  [email protected]

 • Час роботи контакт-центру

  Пн - Пт: 09:00 - 18:00, Сб.Нд. — Вихідні

Зворотній зв'язок-