Багато сортів Арабіки навіть найобізнаніші кавові гурмани не скуштують навіть й раз за життя. Цілком ймовірно, що у наступному списку багато назв ви побачите вперше. Але тим вони й цінні – щоб скуштувати їх, іноді треба розщедритися чи приїхати на віддалений острів. Проте чим швидше ви це зробите, тим вище ймовірність того, що ви скуштуєте масу бадьорячих напоїв до тих пір, як антропогенний вплив людства зітре каву як клас продукту з лиця Землі.

  1. Кава сорту «Кона»

Росте на Гавайях, США. У смак входять нотки трав, квітів та середньо вловимий флер горіхів. За смаком напій ніжний, м’який, з помітною кислинкою. Даний сорт визнавався журналом «Форбс» найкращою кавою в США (й це чогось-таки та значить). Ціна – 106 доларів за 1 кілограм.

  1. Кава «Сині Гори» з Ямайки

М’який та ніжний смак, але дуже виражена кислотність, трохи гіркоти. Як й у смаку попередника, відчуваються трави, горіхи та квіти.

Кава росте в найвищій області країни, на незручних схилах гір та її виробництво ну дуже лімітовано; до того ж, 80% всього врожаю відправляється постійним замовникам до Японії. Умови росту – холодні температури, вулканічні породи, 10-тимісячне дозрівання та збирання врожаю вручну через неможливість для техніки підібратися до місця збору. Купити цю каву можна тут за ціною приблизно 110 доларів за 1 кілограм. Заварювати її рекомендується крапельним способом.

  1. Кенійська кава зерен сорту АА

Смак – м’який, горіхи та трави не відчуваються, замість них трохи квітів та сиропу. Фахівці називають смак цього сорту «найчистішим кавовим смаком в світі». Рекомендоване тільки легке обсмажування. Заварювання – крапельний спосіб вручну чи автоматично.

Сорт АА означає найбільші зерна бобів кави (за ними слідують АВ). На смаку розмір зерна якщо й відображається, то неспеціалісту це відрізнити неможливо. Ціна – приблизно у 4 рази нижче, ніж у попередників, всього 26 доларів за 1 кг.

  1. Боби «Піберрі» з Танзанії

В англійській мові визначення «Піберрі» відноситься до ягід кави, що містить всього 1 півсферу зернятка (1 половинку), а не 2, як зазвичай визріває всередині ягоди – тому як друга половинка не запліднюється й, отже, не розвивається. Сорт цінується за сильне насичення бобів смаком та ароматом. У цьому смакові розрізняються нотки цитрусових, ананасу, та навіть кокоса – на додаток до класичних квіткових ноток. У смаку відчувається насичена кислотність, середнє тіло, та виразні нотки коричневого цукру. Обсмажування рекомендоване середнє. Можна готувати крапельним методом, а можна заливати. Ціна – приблизно 24 долари за 1000 грам.

  1. Боби сорти «Суматра Мандхелінг» з Індонезії

Ціна – приблизно 40 дол. за 1 кг. Цінуються любителями кави за те, що відрізняє даний сорт від більшості – він на смак насичений землистий, моховий, грибний. У смаку переважає низька кислотність, природна солодкість та ніжність. Краще темне обсмажування; найкраще підходить для французького пресу чи еспрессо. Цей сорт, як й два попередніх, можна легко знайти на Амазоні.

  1. Боби кави сорту Тораджа з острова Сулавесі, Індонезія

Коштують найдешевше у списку – всього 14 доларів за кілограм ваги.

На вигляд сирі боби схожі на камені незабарвленого кварциту. А тим, хто не в курсі, що це за відтінок, можна уявити суміш молока та сірого кольору, що виглядає, в принципі, непрезентабельно. Смак – землистий, дров’яний, затхлий, з «перчинкою». Серед усього списку – максимально натурально солодкі боби з низькою кислотністю, повним тілом смаку та вираженими трав’яними нотками. Оптимальне обсмажування – від середнього до темного. Чудово підходить для еспресо та французького пресу.

Кава цього сорту виробляється сімейним бізнесом та майже невідома у широкому світі через відсутність реклами результатів їх праці та нерозвинену транспортну інфраструктуру, щоб масово розвозити каву по світові.

Ми сподіваємося, що вам сподобалася стаття, та ви будете стежити за новими випусками різних цікавинок зі світу кави та чаю!