Що виробляється з кавових відходів (частина 1) > читай статті на сайті Gemini.ua
Новини
Повернутися

Що виробляється з кавових відходів (частина 1)

Щороку у всьому світі вирощується плюс-мінус 10 мільйонів тон кави. На планеті щодня споживається близько 2 млрд. чашок кави, що в перерахунку на ваговий продукт становить близько 7,3 млн. тон на рік (різницю складають запаси, промислова переробка, псування/усушка продукту та інші фактори).

Ви знаєте, що кава — продукт з органіки, і після заварювання вона дає відходи. Навіть якщо взяти за основу, що відходи становлять 90% чистої ваги, то щорічно у світі викидається до 9 млн. тон макухи. Це забруднює довкілля, так само як й інші відходи людства. І щоб мінімізувати проблему (до того моменту, поки людство не придумає спосіб стовідсоткової утилізації своїх відходів), багато компаній, ентузіастів та державних установ у світі працюють над повторним використанням кавової макухи. У цій статті ми розглянемо, що зараз у світі роблять із кавовою м’якоттю (використаною і ні). Ви не повірите, наскільки багато таких продуктів! 

  1. Папір. Для отримання паперу з кави її очищають, додають відбілювач та пресують аналогічно до того, як роблять зараз папір з дерева. На виході може також отримуватись пергамент.
  2. Текстиль. Пряжа робиться аналогічно до того, як вона виробляється з інших подрібнюваних джерел, наприклад, бамбуку чи дерева, які, перш ніж стати пряжею, хімічно розчиняються майже до молекул. Потім це все збирається у волокна на прядильних машинах. Кажуть, що така тканина має природну властивість абсорбції запахів; вона сохне швидше за бавовну та забезпечує кращий захист від ультрафіолетових променів. Крім того, тканина досить м’яка, дає відчуття свіжості та має відмінну вентиляцію. Та на додаток до одягу, з такої матерії можна шити все, що завгодно — постільну білизну, штори, салони автомобілів…
  3. Біопаливо, етанол та інший топковий матеріал. Найпростіше паливо виходить без зусиль: висушені стебла, листя та коріння кави кидаються у піч. У промисловому масштабі мелена кава змішується з дизелем, спиртом, іншими горючими речовинами та відходами для одержання твердого палива (пелет). А також проходить хімічну обробку для виділення етанолу та аналогічних сполук, наприклад, олії технічної якості, що також є основою палива. Пелети з кави сьогодні випускають різних розмірів для домогосподарств та підприємств, а також роблять багато різновидів рідкого палива. Експерименти у цій галузі йдуть високими темпами.
  4. Багаторазові чи одноразові чашки, тарілки, ложки, виделки та інший посуд. Це наразі дуже популярний напрямок! Сотні виробників із десятків країн створюють свої рецепти посуду з кавової макухи. М’якуш змішують з пластиком, клейовою основою чи іншим скріплюючим засобом, а потім пресом формують у потрібній конфігурації. Такі вироби подобаються кавоманам естетично і пахнуть кавою! А ще вони досить легкі за вагою та можуть прослужити багато десятків разів, перш ніж їх потрібно буде утилізувати (після чого вони розкладаються природнім способом). Аналогічно, з «кавового пластику» виготовляють багато виробів (з різними добавками), асортимент яких перевищує сотню. Їх використовують навіть як елементи оздоблення машин та приміщень!
  5. Добрива. За рахунок високого вмісту різних корисних речовин (клітковина, амінокислоти, цукор, жири й т. ін.), висушена відпрацьована м’якоть використовується як основа чи добавка до натуральних добрив, які не виснажують ґрунт. Крім того, можна в землю власного городу кинути просто щойно заварену м’якоть — вийде і добриво, і компост. Кажуть, таке добриво, до того ж, відганяє равликів та слимаків.
  6. Рідкі олії. Вміст олій у каві різниться від 0,2% до 18%. Так що холодним/гарячим пресуванням чи хімічними методами отримують дорогу, але ароматну харчову олію. Сорти не відпрацьованої кави, де олії багато (як й багато її в макусі), використовують для промислового видобутку олії, яка стає основною для біопалива.
  7. Борошно. Зерна не використаної кави перемелюють на борошно для солодкої випічки. У ній міститься в 5 разів більше клітковини та на 84% менше жирів, ніж у кокосовому борошні, популярному для створення «повітряних» та дуже солодких десертів.

Продовження списку читайте у другій частині цього посту!

  • Центральний офіс

  • Телефони контакт-центру

    +380 (44) 239-55-88
    +380 (66) 239-55-88
    +380 (63) 239-55-88
    +380 (68) 239-55-88

  • Пошта для зв’язку

    [email protected]

  • Час роботи контакт-центру

    Пн - Пт: 09:00 - 18:00, Сб.Нд. — Вихідні

Зворотній зв'язок



-