Ви пам’ятаєте, як з десяток років тому в нашій країні усі охали й ахали щодо Копі Лювак, яка коштувала надзвичайних як для наших співвітчизників грошей (до 1350 доларів за кілограм)? В Інтернеті в Україні таку каву наразі можна купити приблизно за 9-10 тис. грн. за 1 кіло. Так ось: це вже не найдорожча кава у світі. На зміну їй прийшла кава з назвою «спешелті» (транслітерація з англійської “specialty” – «спеціальність»).

Що таке спешелті кава?

У загальному розумінні, спешелті кава – це елітна, дорога кава, яка відрізняється від звичайної кави як легкий субконтинентальний літній дощик відрізняється від проливної тропічної зливи, що приголомшує тебе, будучи суцільною стіною води. Спешелті кава позиціонується приблизно так само, як й інша елітна продукція, що націлена не на те, щоб закинути її до рота та набити пузо, а смакувати, оцінювати, насолоджуватися і «хапати момент». Тобто, specialty кава займає сьогодні ту ж нішу, що й дорогий коньяк, витримане вино, ексклюзивне крафтове пиво, сир з благородною пліснявою, чи чорний альпійський шоколад з рідкісних сортів какао бобів.

Всі ці продукти вироблені, щоб насолоджуватися кожним грамом їх ваги, кожним фібром власної душі вникаючи в тонкощі смаку, і в цілому обертатися в світі цього продукту так, що він стає для споживача набагато більше, ніж власне продуктом, обростаючи аурою, історіями й відчутною додаткової цінністю. Це – підкреслено благородний ексклюзив. У випадку зі спешелті кавою, створена ціла галузь, яка регулює кожен її аспект: від вирощування, збору, транспортування і зберігання до відбору, обсмаження та подачі. Найбільш елітні сорти спешелті кави сьогодні продаються дорожче, ніж Копі Лювак. Так, зокрема, кава сорту Geisha, вироблена приватною сімейною компанією Hacienda La Esmeralda з Панами, продається за 5560 доларів за кілограм – що робить її найдорожчим не тільки кавовим напоєм в світі, але одним з найбільш дорогих напоїв взагалі (більше 136 000 грн. за 1000 грам!). Що ж в ній такого особливого?

Особливості спешелті кави

Не кожен продукт оцінюється за сто бальною шкалою, але specialty кава – так. Щоб називатися такою, зерна повинні набрати мінімум 80, максимум 100 балів за шкалою Q Grade System, яка була розроблена Американською Асоціацією Спадщини Спеціальної Кави (ААССК) (прочитати більше можна тут: https://sca.coffee). Вона організована у 2017 році та об’єднує понад 2500 компаній. Головне завдання ААССК – методологія, уніфікація, стандартизація, і організація міжнародних змагань бариста для просування спешелті кави. Саме на одному з таких конкурсів Hacienda La Esmeralda (http://haciendaesmeralda.com) вперше виграли приз, продемонструвавши всім унікальність власного сорту кави.

Щоб потрапити в «80+», зерна кави оцінюються за кількома критеріями:

• візуально (відсутність дефектів та пошкоджень, однорідний колір, немає чорноти на зернах, повна відсутність зіпсованих чи пошкоджених комахами – адже навіть 1 зернятко на тисячу може стати «ложкою дьогтю в бочці меду»);

• органолептика (смак з точки зору балансу, міцності, кислинки й загальної якості; аромат, після смак);

• місце вирощування кави.

Так як спешелті кава продається зеленою й обсмажується окремо, то ступінь і якість обсмаження широко варіюються по всьому світові.

Яка кава може бути спешелті?

Безумовно, не будь-яка кава може бути «спешелті», а тільки окремі варіації.

По-перше, робуста в принципі не буде specialty – тільки арабіка.

По-друге, ніякої масовості – це не Старбакс, де сорти і суміші безликі, й неможливо дізнатися походження кожного окремого зернятка, що потрапляє безпосередньо до вашої чашки. «Фішка» кави цього різновиду в тому, що ексклюзивність продукту підкреслюється місцем походження з точністю до конкретної ферми, що її виробляє, на відміну від загального вказування країни чи більш широкого регіону для переважної більшості решти кави в світі. У світі спешелті ексклюзивність культивується з не меншою ревністю, як і в світі ігристих вин, де «Шампанським» може називатися тільки те, що вироблено в одному конкретному місці у Франції і тільки по конкретній технології. Тому, купуючи чашечку спешелті за 9… 150 (!) доларів, ви часто можете дізнатися такі нечувані деталі, як висота зростання цих зерен у вашій чашці з точністю до метра, географія розташування їх куща з точністю до кілометра, склад ґрунту й кліматичні умови цього регіону. Чорт, та навіть багато виробників дорогого вина не вкажуть такого!

Ну що, поспешіалимо?